Стійкому розвитку економіки України необхідний високий рівень екологічного менеджменту на промислових підприємствах

Для сталого розвитку економіки та зменшення темпів забруднення навколишнього середовища Україні необхідно активно впроваджувати кращі міжнародні практики екологічного управління на промислових підприємствах.
На конференції зі сталого розвитку РІО +20, яка відбудеться в червні в Ріо-де-Жанейро і стане найбільшою подією в історії ООН, фахівцям від Україною доведеться констатувати, що прогресу в напрямку побудови `зеленої економіки` в Україні за останні двадцять років практично немає . Україна займає одне з перших місць в світі за рівнем споживання природних ресурсів на одиницю ВВП. Так, на одиницю ВВП витрачається майже тонна природних ресурсів, тоді як в США - 3 кг. Крім того, незважаючи на скорочення виробництва за останні 10 років, продовжує превалювати тенденція збільшення викидів забруднюючих речовин в навколишнє середовище на одиницю виробленої продукції.

Така інформація міститься в звіті з розвитку `зеленої економіки` України, який буде презентований 22 травня на 2-му Міжнародному Форумі Чистих технологій ECOSMART-2012 в Києві.

`Діяльність та практики великих компаній мають величезний вплив на всіх нас, які живуть в Україні. Позитивні аспекти включають в себе створення робочих місць, забезпечення податкових надходжень і надання основних послуг та продуктів, таких як електрика і водні ресурси для бізнесу і населення. Негативні - залежно від напрямку діяльності компаній - включають в себе забруднення повітря, руйнування природного середовища проживання і зростання кількості відходів `, - зазначає Юлія Березовська, виконавчий директор IBCentre.

Компанії при побудові своїх маркетингових стратегій в Україні тільки починають використовувати екологічну складову для підвищення продажів і формування позитивного соціального іміджу. Носіями передових практик частіше виступають міжнародні компанії.

Зокрема, Андрій Павлик, директор компанії `Кнауф Інсулейшн Україна`, який представить на форумі ECOSMART-2012 екологічну політику своєї компанії, зазначив:
`Настав час для впровадження та реалізації принципів сталого розвитку. Саме тому компанія `Кнауф Інсулейшн` взяла на себе ряд зобов`язань, які передбачають вдосконалення систем управління, зміцнення екологічності нашої діяльності і застосування альтернативних інгредієнтів для виготовлення продукції. Компанія зобов`язується орієнтуватися на цілі, поставлені міжнародним співтовариством, і вже ввела механізм реалізації своїх прагнень `.

Сталий розвиток і екологічний менеджмент в офісах і на заводах міжнародних компаній в Україні відіграють більш значиму роль, ніж на вітчизняних підприємствах.

Олександр Барсуков, віце-президент з охорони навколишнього середовища ЗАТ Тетра Пак, Східна Європа і Центральна Азія, озвучив основні вектори напрями розвитку компанії:
`Екологічна ефективність традиційно є одним із стратегічних пріоритетів компанії. Прийнята в компанії Тетра Пак екологічна програма ставить своєю кінцевою метою виробництво екологічної упаковки виключно з поновлюваних матеріалів з мінімальним впливом на навколишнє середовище при безвідходному виробництві `.

Враховуючи вплив екологічної політики та іміджу компанії на можливість залучення позик і фінансові показники, українські компанії також починають все частіше включати екологічні програми в свої довгострокові стратегії розвитку.

Ірина Вербицька, керівник департаменту з екологічної безпеки ДТЕК, анонсуючи подання на Форумі Чистих Технологій екологічних проектів компанії в сфері ресурсозбереження, поводження з відходами, очистки стічних вод та скорочення викидів:
`ДТЕК - екологічно відповідальна компанія, стратегія розвитку якої передбачає підвищення рівня екологічної безпеки, зниження впливу на навколишнє середовище за рахунок забезпечення надійного і нешкідливого виробництва. Природоохоронна діяльність, збереження екологічного балансу є невід`ємною частиною успішного ведення бізнесу ДТЕК. Природоохоронні програми закладені в основу довгострокової стратегії компанії, що передбачає комплексний управлінський підхід, що охоплює різні аспекти: від екологічного менеджменту, масштабної реконструкції обладнання та розвитку альтернативної енергетики - до зміни екологічної свідомості співробітників `.


`Впровадження системи екологічного менеджменту є стандартною бізнес-практикою в багатьох розвинених країнах, хоча в Україні вона лише починає використовуватися. Промислові компанії відіграють ключову роль в процесі сталого розвитку України. Існує ряд позитивних практик у сфері екологічного менеджменту України, тому, я сподіваюся, що вони стануть променем світла для інших компаній, що працюють в кожній зі сфер бізнесу `, - зазначив Хеннінг Драгер, директор зі сталого розвитку BDO.

Для обговорення питань інвестицій в український сектор чистих технологій (ресурсоефективність, управління відходами, менеджмент у сфері водопостачання та каналізації, нові технології), а також модернізації промислових підприємств та інфраструктури житлово-комунального господарства авторитетні галузеві фахівці, топ-менеджери і власники компаній, керівники профільних міністерств і відомств зберуться в рамках 2-го Міжнародного форуму чистих технологій в Україну EСOSMART-2012, який відбудеться 22-23 травня 2012 р. в Києві (готель `Прем`єр Палас`). Організатором форуму виступає IBCentre в партнерстві з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Партнер Форуму - WWF.
Думка редакції може відрізнятися від думки автора.
Ідентифікатор: 5273