Як повідомив Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, станом на 19 січня 2009 року в Москві тривають українсько-російські переговори про умови поставок російського природного газу в Україну та його транзит через територію нашої держави в 2009-му і наступних роках.
Українській делегації на чолі з головою Правління НАК `Нафтогаз України` Олегом Дубиною відповідно до чинного законодавства України надано директиви і повноваження для ведення переговорів і підписання контрактів.
Українська сторона виходить з необхідності дотримуватися принципів і домовленостей щодо співробітництва в газовій сфері, досягнутих у 2008 році на рівні Президентів, Прем`єр-міністрів України та Російської Федерації та на рівні керівників державних компаній двох країн. Зокрема, Українська сторона дотримується зобов`язань, зафіксованих у Меморандумі, підписаному Прем`єр-міністром України Ю.Тимошенко і Прем`єр-міністром РФ В.Путіним 2 жовтня 2008 року та Угодою про принципи довгострокового співробітництва в газовій сфері, підписаною 9 жовтня 2008 року керівниками НАК `Нафтогаз України` і ВАТ `Газпром`.
Відповідно до цих домовленостей і документів закладено симетричний принцип формування ціни на російський природний газ для України і його транзит через територію нашої держави, зокрема, щодо поетапного переходу на ринкові економічно обґрунтовані та взаємоузгоджені ціни на імпортований природний газ для споживачів України і тарифи на транзит газу через територію України.
При формуванні базової ціни на газ для України і базових транзитних тарифів вважали б за доцільне застосовувати формули, що використовуються в європейських країнах, подібних до України за умовами споживання і транспортування природного газу.
Беручи до уваги тенденції на європейських енергетичних ринках та з огляду на практику формування цін на газ і транзитних ставок, було б логічним і економічно виправданим у 2009 році застосовувати для розрахунку базової ціни на газ для України за принципом `нет-бек`, який передбачає, що базова ціна газу на кордоні Україна/РФ мала б складати різницю між ціною, за якою отримують газ споживачі згаданих країн, та вартістю його транспортування від українсько-російського кордону до пунктів передачі та розрахунків, розташованих у країнах Центральної Європи.
Враховуючи унікальні функції української газотранспортної системи в енергозабезпеченні Європи, вважали б економічно виправданим застосовування, починаючи з 2009 року, в якості базової ставки транзиту газу через територію України рівня транзитних ставок, які застосовуються в згаданих країнах.
Симетричне та синхронне формування знижок на ціну газу і на ставки транзиту, починаючи з 2009 року, відповідало б духу українсько-російського стратегічного партнерства та домовленостям, досягнутим в 2008 році на рівні Президентів і Прем`єр-міністрів двох держав, та на корпоративному рівні.
http://www.president.gov.ua/